BİM kendi işçilerini şikayet etti, sağlık müdürlüğü hastanelere ‘rapor uyarısı’ yaptı

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’nin (BİM) şikayet yazısıyla harekete geçip işçilere verilen “iş göremez” raporlarına ilişkin hastaneleri uyardı.

BİM İŞÇİLERİNİ ‘SUİSTİMAL VE MENFAAT’LE SUÇLADI

ANKA’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre BİM, il müdürlüğüne gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı: “Müdürlüğünüze bağlı bazı hastanelerden ve aile hekimlerinden süreli iş göremezlik raporu aldıkları tespit edilmiştir. Bu durum, rapor alan personellerimizin dışında diğer personellerimizce de suistimal edilmekte, çalışabilir vaziyette olan kişiler de işbu hususu menfaat elde etmeye yönelik alternatif bir yol olarak kullanmaktadırlar.”

‘GEREĞİNİ RİCA EDERİM…’

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ise BİM çalışanlarının sürekli “iş göremezlik raporu” aldığı gerekçesiyle il merkezi ile ilçelerdeki altı hastane ve sağlık merkezine 8 Eylül’de uyarı yazısı gönderdi.

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Mert imzalı, “İş göremezlik raporu verilmesi hakkında” başlıklı yazıda, “BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nün 7 Eylül 2023 tarih ve ‘İş görmezlik raporu’ konulu yazısı ekte gönderilmiştir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” denildi.

‘HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAMAK MAKSADIYLA KÖTÜ NİYETLİ…’

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamu hastanelerinden “Bilgilerini ve gereğini rica ettiği” BİM yazısının tamamı şöyle: “Şirketimiz, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM), perakende sektörünün en büyük ve öncü şirketlerinden biri olup Türkiye’de 9 bin, yurt dışında 800’den fazla mağazası ile temel gıda ve tüketim malzemelerinin mümkün olan en uygun fiyat ve yüksek kalite ile tüketiciye ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda şirketimizin Balıkesir İlinde Bölge Deposunda mavi yaka 130 çalışanı bulunmaktadır. Yapılan incelemeler neticesinde; bazı şirket çalışanlarımızın hasta olmamalarına ve herhangi bir rahatsızlıkları bulunmamalarına rağmen keyfi olarak; Müdürlüğünüze bağlı bazı hastanelerden ve aile hekimlerinden süreli iş göremezlik raporu aldıkları tespit edilmiştir. Bu durum, rapor alan personellerimizin dışında diğer personellerimizce de suistimal edilmekte, çalışabilir vaziyette olan kişiler de işbu hususu menfaat elde etmeye yönelik alternatif bir yol olarak kullanmaktadırlar.

Tarafımıza ibraz edilen raporlardan bazılarının, gerekli tetkiklerin yapılması için gerekli makul süreden çok daha kısa süre içerisinde temin edilebildiği saptanmış olup işbu husus şirketimiz aleyhine haksız kazanç temin etmek maksadıyla kötü niyetli olarak kullanılmaktadır. Hülasa; yukarıda anlatılan nedenlerle, şirketimize ibraz edilen raporların sorgulaması zarureti hasıl olmuştur.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x