Yarın Dikkat: Bitcoin Ülkesinden Önemli Duyuru Gelecek!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, beklenmedik bir şekilde, yaklaşan bir duyuruyu ima etti. Bu duyurunun Bitcoin ile alakalı olup olmadığı merak edilmekte. Yarın yapılması planlanan duyuru, özellikle El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmedeki öncülüğü göz önüne alındığında, küresel kripto meraklılarının dikkatini çekti. İşte detaylar…

El Salvador’dan yeni bir Bitcoin adımı mı gelecek?

Başkan Bukele bugün erken saatlerde Twitter’a (X) girerek “Yarın sürpriz bir duyuru var” şeklinde şifreli bir mesaj paylaştı. Tweet kısa olsa da, sonuçları hem kripto para hem de geleneksel finans çevrelerinde hararetli tartışmalara yol açtı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, yenilikçi finansal yaklaşımların ön saflarında yer aldı. Ülkenin “Volkan tahvilleri” çıkarmaya yönelik iddialı planları, 2021’deki ilk duyurularından bu yana büyük ilgi topladı. Başlangıçta Mart 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan tahviller, kripto para piyasasındaki düşüş sezonu nedeniyle ertelendi.

Yarınki duyuruda merakla beklenen Volcano tahvillerinin açıklanma potansiyeli, El Salvador’un önemli bir gelir elde edecek çığır açan projesi Bitcoin City’nin meyvelerini vermek üzere olabileceği spekülasyonlarını körükledi. Beklenen gelir hedefi en az 1,5 milyar dolar olan tahvillerin ülke içinde Bitcoin ile ilgili altyapı ve girişimlerin geliştirilmesini finanse etmesi amaçlanıyor. Çok sayıda uluslararası şirketin Volcano tahvil arzına katılmaya büyük ilgi gösterdiği bildirildi. Bu ilgi, El Salvador’un kripto para ile ilgili projeler ve yenilikler için bir merkez olma potansiyelinin giderek daha fazla kabul gördüğünün altını çiziyor.

BTC madenciliği alanında da aktif

Ayrıca Başkan Bukele, özellikle Bitcoin madenciliği alanında, sürdürülebilir kripto para uygulamalarının sesli bir savunucusu olmuştur. Madencilik operasyonlarına güç sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını sürekli olarak savunmuştur ve yaklaşan duyurusunun bu alanda daha fazla genişleme ile ilgili olabileceğine dair göstergeler var. İlgi çekici bir olasılık, Bitcoin madenciliği için El Salvador’un volkanik manzaralarının jeotermal enerji potansiyelinden yararlanan yeni bir gelişmedir. Ülkenin jeotermal kaynakları, Bukele’nin hem sürdürülebilir uygulamalara hem de teknolojik ilerlemelere olan bağlılığıyla uyumlu olarak, kripto para madenciliği operasyonlarına güç sağlamak için volkanik enerjiden yararlanmak için eşsiz bir fırsat sunabilir.

Başkan Bukele yaptığı ayrı bir açıklamada El Salvador’un kış ayları boyunca her gün 1 BTC alacağını iddia etmişti.   Kripto para topluluğu Başkan Bukele’nin açıklamasını nefesini tutarak beklerken, dünya Bitcoin’in potansiyelini cesurca benimseyen ülkeden çığır açacak hangi gelişmenin çıkabileceğini görmek için izliyor. Yarın gerçekleşecek olan duyuru, hem El Salvador ekonomisinin hem de daha geniş kripto para dünyasının gidişatını yeniden şekillendirme vaadini taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x